Jadło

Aronia
Buraczki
Cukinia
Dynia
Estragon
Figi
Groch
Imbir
Jaja
Kurki
Lubczyk
Maliny
Natka pietruszki
Orzechy
Pomidory
Rabarbar
Szpinak
Truskawki
Wanilia
Ziemniaki


Nalewka z aronii
Składniki:
2 kg aronii { nie musi być przemrożona}
300-400 liści wiśni
sok z 0,5 kg cytryn
1 litr spirytusu 96%
1,5 kg cukru { można dać mniej np: 1 kg}

Wykonanie:
Owoce aronii i liście wiśni po umyciu zalać wodą tak aby całkowicie je pokryła, dodać cukier i sok z cytryn.Całość gotować do około pół godziny. Po tym czasie zdjąć z ognia i zostawić na 12 godzin.
Zlać płyn do jednego naczynia i dodać spirytus, zamieszać. Porozlewać w butelki z dobrym i szczelnym korkiem.


Buraczki
składniki:
2 jabłka
ocet jabłkowy lub winny do smaku
cukier
czasem dodaje troszkę masła
sól, pieprz
mąka
czasem też dodaję trochę śmietany

Buraczki wyszorować, ugotować, obrać i zetrzeć na tarce na tarce o dużych oczkach. Przełożyć do rondla, dodać,ocet, cukier,sól,masło, dodać przyprawy do smaku. Mieszając dusić około 10-15 min. Dodać starte na tarce jabłka. Mąkę rozrobić na gęsto z odrobinką zimnej wody (dobrze wymieszać żeby nie było grudek) wlać do buraczków, mieszając dusić 2 min…


Omlet z cukinią
Składniki (dla 2 osób):
2 szklanki mleka
5 jajek (białka oddzielone od żółtek)
1 mała cebula (drobno pokrojona)
1 mała cukinia (pokrojona na cieniutkie plasterki)
3/4 szklanki bułki tartej
1 łyżka mąki
1 łyżeczka mielonego kminku
oliwa lub masło do smażenia
sól, pieprz

Przy takiej ilości jajek będą nam potrzebne 2 patelnie o różnych rozmiarach.

Przygotowanie:
Żółtka mieszamy z mlekiem, bułką tartą i przyprawami. Białka ze szczyptą soli ubijamy na sztywną pianę. Na mniejszej patelni szklimy cebulę, dodajemy cukinię i delikatnie podsmażamy aż zmięknie. Masę żółtkowo-mleczną łączymy ostrożnie z białkami, podsypując mąką. Nakładamy całość na przesmażoną cukinię, wyrównujemy powierzchnię łyżką i smażymy aż całość się zetnie (możemy delikatnie odgiąć brzeg omletu drewnianą łopatką lub łyżką i sprawdzić, czy nie przypalił się od spodu). Gdy uznamy, że pora obrócić omlet na drugą stronę, przykrywamy mniejszą patelnię większą, mocno przytrzymujemy obydwie rączki i… obracamy do góry dnem! Teraz mała patelnia jest u góry, a duża na dole. Dosmażamy omlet na dużej patelni, potem zsuwamy na talerz i podajemy z chlebem posmarowanym masłem czosnkowym.


Quiche ziemniaczane z dynią (4 porcje)
900 g miąższu dyni,
700 g ziemniaków,
czerwona papryka,
1-2 małe cebule,
papryczka chili (opcjonalnie),
200 g mąki,
100 g masła,
125 ml mleka,
30 g sera żółtego,
2 jajka,
mielona słodka papryka,
mielone chili,
sól, pieprz.

Mąkę, masło, pół łyżeczki soli i 2-4 łyżki zimnej wody ugniatamy na gładkie ciasto. Owijamy je w folię i pozostawiamy w lodówce na 30 minut.
W tym czasie obrane i pokrojone w średnio grube plastry ziemniaki przekładamy do garnka i gotujemy ok. 20 minut. Pokrojony w kostkę miąższ dyni, paprykę i cebulę smażymy. Doprawiamy odrobiną chili i słodką papryką.
Ciasto na tartę ułożone między dwoma warstwami folii rozwałkowujemy na okrągły placek. Ciasto przekładamy do naczynia na quiche (ok. 28 cm średnicy), zaginając brzegi do góry i nakłuwając je w paru miejscach widelcem.
Warzywa rozkładamy równomiernie na cieście i zalewamy doprawioną solą i pieprzem i wymieszaną masą ze startego sera, mleka i jajek. Quiche z dyni i ziemniaków pieczemy 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 200°C.


Zupa estragonowa
składniki:
0.33 szklanka mąka pszenna tortowa
3 łyżka masło extra
0.75 l mleko
1 szt. cebula cukrowa
1 szt. pęczek natka świeży estragon
20 ml wino białe wytrawne
4 łyżka śmietanka kremówka 30 % tł.
1 szt. cytryna
1 szczypta gałka muszkatołowa
1 szczypta sól biała
1 szczypta czarny, grubo mielony pieprz

W garnku stopić masło,wsypać mąkę,stale mieszając,lekko podsmażyć. Wlać stopniowo gorące mleko,cały czas ubijać trzepaczką. Powstały sos beszamelowy doprawić solą i pieprzem oraz szczyptą świeżo startej gałki muszkatołowej. Cebulę obrać, drobno posiekać. Estragon opłukać, osuszyć i oberwać listki z szypułki. (kilka odłożyć do dekoracji). Pozostałe listki wraz z cebulą włożyć do małego rondelka ,zalać winem i gotować na małym ogniu, aż objętość płynu zmniejszy się o połowę. Przetrzeć przez sito ,dodać do sosu beszamelowego,wymieszać. Z połowy cytryny wycisnąć sok, pozostałą połowę pokroić w plasterki. Wcześniej cytrynę należy dokładnie umyć. Zupę przyprawić do smaku solą i pieprzem i sokiem z cytryny. Zupę wlać do miseczek. Do każdej porcji dodać kleks ze śmietany ,udekorować odłożonymi listkami estragonu i plasterkami cytryny.


Figi z cynamonem i pistacjami
składniki:
4 dojrzałe czarne figi
4 łyżeczki masła
4 łyżki płynnego miodu
2 łyżki czerwonego wina (brandy lub soku z cytryny)
4 łyżki grubo posiekanych pistacji
1 łyżeczka cynamonu
1 kubeczek jogurtu greckiego

Rozgrzać grill w piekarniku na średnią moc, do około 190 stopni. Figi naciąć do połowy na krzyż, delikatnie rozchylić boki i ułożyć w małym naczyniu żaroodpornym. Do środka każdej figi włożyć po 1 łyżeczce masła, po 1 łyżce miodu oraz polać winem (brandy lub sokiem z cytryny). Posypać pistacjami i cynamonem. Wstawić pod rozgrzany grill w piekarniku na około 15 minut lub do czasu aż figi będą miękkie i gorące. Figi ułożyć na talerzykach i polać powstałym sosem (jeśli nie jest gęsty zredukować na kuchence). Podawać z jogurtem greckim.


Kotlety z grochu
składniki:
groch łuskany
cebula
czosnek
jajko
bułka tarta
sól
pieprz
majeranek
olej (do smażenia)

Groch namoczyć na przynajmniej 3 godziny, przepłukać a następnie ugotować. Uwaga na powstającą pianę, która może wykipieć. Pilnować, aby groch się nie rozgotował. Odcedzony i przynajmniej lekko przestudzony groch, wraz z pokrajaną cebulą i ząbkami czosnku, zmielić blenderem lub w maszynce (ostatecznie czymś ubić). Doprawić solą, pieprzem i sporą ilością majeranku — nie tylko dla smaku, ale też aby zminimalizować ciężkostrawność grochu. Wbić jajko. Uformować kotlety, obtoczyć w bułce tartej i smażyć.


Kandyzowany imbir
składniki:
20 dag świeżego imbiru
cukru tyle ile waży imbir po wstępnym obgotowaniu

Imbir obrać cienko ze skórki, pokroić w talarki lub podłużne plastry. Ugotować w wodzie. po ok 30 min odsączyć. Zważyć i dodać tyle cukru ile waży imbir. I tutaj dwie metody, albo dodać więcej wody i podgotować imbir w syropie, a potem przełożyć do słoiczka z syropem i do lodówki, wówczas imbir jest jędrny, łatwo go pokroić (ja w ten sposób zrobiłam). dryga metoda to do imbiru z cukrem dodać 4 łyżki wody, podgotować aż imbir wchłonie wodę. Przełożyć kawałki imbiru do naczynia z cukrem i obtoczyć go. Przechowywać w suchym słoiku.


Jajka z chrzanem, ziemniakami i serem
składniki:
5 jajek
10 ugotowanych ziemniaków
50 g masła
30 g żółtego sera
30 g chrzanu
śmietana
łyżeczka soku z cytryny

Jajka ugotowane na twardo przekroić na połówki i ułożyć na środku półmiska. Wokół nich ułożyć małe ugotowane ziemniaczki. Następnie masło roztopić w rondelku po czym polać nim ziemniaki, natomiast jajka posypać starym chrzanem. Posypać całość jeszcze serem i polać śmietaną wymieszaną z sokiem z cytryny.


Kurki duszone w maśle
składniki:
cebula – 1 szt
kurki – 800 g
masło – 4 łyżki
sól – 1 szczypta
pieprz – 1 szczypta

Kurki dokładnie wypłukać, zmieniając kilkakrotnie wodę, grzyby przebrać, nadpsute odrzucić. Odciąć zapiaszczone końce trzonków i ewentualnie oskrobać trzonki. Duże kurki przekroić na pół. Cebulę obrać, opłukać, posiekać. Cebulę przesmażyć na 2 łyżkach masła, dodać kurki i smażyć 10 minut. Do grzybów dodać pozostałe masło i dusić na małym ogniu pod przykryciem przez 30 minut, uzupełniając ewentualnie odparowany płyn kilkoma łyżkami wody lub bulionu. Sos doprawić solą i pieprzem. Podawać z pieczywem lub młodymi ziemniakami z masłem albo z kluskami. Kurki duszone w maśle są doskonałym dodatkiem do polędwicy wołowej.


Pierogi z sarniną i lubczykiem
przygotowanie:
Cytrynę kroimy w plastry.
Wszystkie warzywa (w tym jedną cebulę) obieramy, kroimy i gotujemy we wrzątku.
Do wywaru dodajemy liść laurowy, pieprz, ziele angielskie, lubczyk, kolendrę, rozmaryn, cynamon, goździki oraz wino. Całość zagotowujemy i studzimy.
Umyte i oczyszczone mięso solimy, przekładamy do naczynia (najlepiej szklanego) i zalewamy chłodną marynatą. Naczynie przykrywamy. Wstawiamy je do lodówki na 5 dni. Mięso obracamy od czasu do czasu.
Zamarynowaną sarninę obsmażamy na rozgrzanym tłuszczu.
Dolewamy wodę i dusimy do miękkości pod przykryciem.
Dodajemy posiekany czosnek. Sos staramy się delikatnie odparować. Równocześnie polewamy nim sarninę, aby mięso nie wyschło.
Namoczoną w mleku bułkę mielimy razem z mięsem i usmażoną cebulą. Doprawiamy do smaku.
Dolewamy powstały podczas duszenia sos. Całość dokładnie mieszamy. Dodajemy sól i pieprz do smaku.
Ciasto na pierogi wałkujemy, wycinamy z niego krążki i wypełniamy je mięsnym farszem.
Pierożki sklejamy i gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie przez 3 minuty od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię.


Sernik na zimno z malinami
składniki:
225 g (1 opakowanie) herbatników Digestive
100 g masła, roztopionego
3 czubate łyżeczki żelatyny w proszku
300 ml śmietanki kremówki 30%, bardzo zimnej
4 czubate łyżki cukru pudru
600 g serka mascarpone najlepiej włoskiego, schłodzonego
1 biała czekolada, roztopiona w kąpieli wodnej lub mikrofalówce
1 szklanka malin (zamrożonych lub świeżych), ewentualnie innych ulubionych owoców np. truskawek
1 galaretka o smaku owoców leśnych

Formę o średnicy 23 cm z odpinaną obręczą wysmarować tłuszczem i wyłożyć przeźroczystą folią. Herbatniki drobno pokruszyć i wymieszać z roztopionym masłem. Wyłożyć je na przygotowany spód formy. Żelatynę namoczyć w kilku łyżkach zimnej wody. Ubić śmietankę kremową na średnio sztywną pianę, następnie dodać cukier puder i ubić na sztywną pianę. Dodawać po jednej czubatej łyżce (w dość krótkich odstępach czasowych) serka mascarpone, wciąż ubijając na gęstą masę. Namoczoną żelatynę rozpuścić szybko mieszając w około 1/4 szklanki gorącej wody. Masę serową zmiksować z roztopioną czekoladą, a następnie z rozpuszczoną, jeszcze ciepłą żelatyną. Masę wyłożyć na spód z herbatników i wstawić do lodówki. Galaretkę rozpuścić we wrzącej wodzie, w ilości podanej na opakowaniu galaretki, ale odejmując 1/2 szklanki wody. Ostudzić i wstawić do lodówki. Zamrożone lub świeże maliny ułożyć na masie serowej i zalać tężejącą galaretką. Wstawić do lodówki do całkowitego stężenia na kilka godzin lub najlepiej na całą noc. Sernik wyjąć na 15 minut przed podaniem.


Halibut w papilotach
składniki (2 porcje):
Kasza jaglana:
1/2 szklanki kaszy jaglanej
1 szklanka wody lub bulionu
1 łyżka oliwy z oliwek extra virgin
Halibut:
2 kawałki halibuta, po około 150 g każdy
sól morska i świeżo zmielony pieprz
1 łyżka oliwy z oliwek extra virgin
4 plasterki cytryny
Pesto z natki pietruszki:
4 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki (najlepiej o delikatnych i drobnych listkach)
1/3 ząbka czosnku
4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
sól morska i świeżo zmielony pieprz
oraz: 2 kawałki folii aluminiowej i 2 kawałki papieru do pieczenia o wymiarach około 30 x 30 cm

Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Ugotować kaszę jaglaną: do rondelka wsypać opłukaną kaszę, wlać wodę lub bulion, oliwę z oliwek, doprawić solą i pieprzem. Gotować pod przykryciem przez około 7 – 10 minut, aż kasza będzie ugotowana al dente i wchłonie cały płyn. Wyłożyć na papier do pieczenia ułożony na folii aluminiowej. Przygotować halibuta: Rybę opłukać, dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem, oprószyć solą i świeżo zmielonym pieprzem, wysmarować oliwą z oliwek. Położyć na kaszy jaglanej. Na wierzch ryby położyć po 2 plasterki cytryny. Zawinąć papier i folię w papiloty. Położyć na blaszce do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 25 minut. W międzyczasie przygotować pesto z natki pietruszki: drobno posiekaną natkę pietruszki wymieszać z posiekanym i roztartym końcem noża czosnkiem, oliwą z oliwek. Doprawić solą i pieprzem. Papiloty wyłożyć na talerze, otworzyć i polać pesto z natki pietruszki.


Orzechy w miodzie
składniki:
4 kromki chleba żytniego
8 łyżek miodu
20 orzechów włoskich

Orzechy posiekać i delikatnie zrumienić na suchej patelni. Wymieszać z miodem. Przygotować grzanki opiekając chleb w tosterze lub grillując w piekarniku. Jeszcze gorące pieczywo posmarować masą miodowo – orzechową.


Wolno zapiekane pomidorki z czosnkiem i oregano
składniki:
10 pomidorków cherry
oliwa z oliwek
drobno pokrojone 2 ząbki czosnku
przyprawy: tymianek, oregano
sól, pieprz

Pomidorki kroję na połówki i układam w naczyniu żaroodpornym przekrojoną częścią do góry, z dodatkiem czosnku i przypraw. Każdy pomidorek polany jest łyżeczką oliwy z oliwek, przyprawiony solą i pieprzem. Zapiekam je w piekarniku w temperaturze 150 stopni, aż będą odpowiednio podsuszone, co może trwać nawet ponad 45 minut. Po zapieczeniu polewam dodatkową oliwą.


Ciasto biszkoptowe z rabarbarem i bitą śmietaną
składniki:
25 g roztopionego masła + dodatkowo do wysmarowania formy
100 g mąki + dodatkowo do obsypania formy
4 jajka (o temperaturze pokojowej)
100 g cukru pudru
cukier puder do posypania
Nadzienie:
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
80 ml soku jabłkowego lub pomarańczowego
60 g cukru pudru
400 g rabarbaru
200 ml bitej śmietany (gotowej lub ze śmietany kremówki)

Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Formę o średnicy 23 cm wysmarować cienko roztopionym masłem, spód wyłożyć krążkiem z papieru do pieczenia i jeszcze raz posmarować masłem oraz posypać mąką. Mikserem ubić jajka z cukrem pudrem (przez około 10 minut) na puszysty i jasny krem. Przesiać mąkę do ubitego kremu i bardzo delikatnie wymieszać metalową łyżką. Dodać rozpuszczone masło i również delikatnie wymieszać. Natychmiast przelać ciasto do przygotowanej formy i włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 13- 15 minut lub do uzyskania lekko złotego koloru. Rabarbar umyć i pokroić na kawałki. Do dużej patelni z grubym dnem wlać wanilię, sok oraz wsypać cukier puder. Dodać rabarbar i podgrzewać na wolnym ogniu aż do zagotowania. Przykryć patelnię i gotować na małym ogniu aż rabarbar będzie całkowicie miękki. Jeśli na patelni będzie dużo soków, zdjąć pokrywkę, zwiększyć ogień i mieszając zredukować nadmiar wilgoci. Kiedy rabarbar osiągnie konsystencję dżemu, odstawić patelnię z ognia, doprawić ewentualnie do smaku cukrem i ostudzić. Śmietanę kremówkę ubić na sztywną pianę. Biszkopt przeciąć poziomo na 2 części, zdjąć górną część. Rozsmarować 1/4 rabarbaru na dwóch połówkach, na dolnym krążku rozłożyć bitą śmietanę, przykryć górnym krążkiem. Posypać cukrem pudrem, pokroić i podawać z resztą rabarbaru obok w miseczce.


Sałatka z kaszą kuskus, bobem i winogronami
składniki:
120 kaszy kuskus (błyskawiczna kasza z pszenicy durum)
150 ml bulionu jarzynowego
300 g bobu
150 g szpinaku
1 ząbek czosnku
300 g różowych winogron
1/2 pęczka bazylii
180 g sera feta
5 – 6 łyżek oliwy z oliwek extra virgin
1 łyżka miodu
2 łyżki soku z cytryny
sól i świeżo zmielony czarny pieprz

Kaszę wsypać do miseczki, zalać wrzącym bulionem, przykryć i odstawić. Bób ugotować w osolonej wodzie i obrać. Szpinak opłukać, oderwać twarde łodyżki, włożyć na patelnię, dodać posiekany czosnek, oprószyć solą i pieprzem. Mieszając smażyć przez około 1 – 2minuty, aż szpinak zwiędnie. Grubo posiekać. Winogrona opłukać, przekroić na połówki i usunąć pestki. Do większej salaterki włożyć rozdrobnioną widelcem kaszę kuskus, bób, szpinak, winogrona, liście bazylii i pokrojony w kostkę ser feta. Dodać oliwę wymieszaną z miodem i sokiem z cytryny, doprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Delikatnie wymieszać. Dodać więcej oliwy z oliwek wedle upodobania.


Naleśniki czekoladowe z truskawkami
składniki:
Ciasto na naleśniki czekoladowe (około 20 sztuk o średnicy 18 cm):
50 g masła
50 g ciemnej czekolady (użyłam Wedla 64% kakao)
1 szklanka (250 ml) mleka
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii (niekoniecznie)
1 płaska łyżka kakao
2 małe lub średnie jajka
1/2 szklanki cukru (można dać mniej)
150 g mąki pszennej
około 1/3 – 1/2 szklanki wody gazowanej
Nadzienie:
około 500 – 700 g truskawek
3 łyżki cukru pudru + dodatkowo 1/2 szklanki
500 g twarogu śmietankowego o konsystencji musu (np. President)
1 laska wanilii
cukier puder do posypania naleśników

Do rondelka włożyć pokrojone na kawałki masło i połamaną na kosteczki czekoladę. Wlać mleko, ekstrakt z wanilii, wsypać kakao i na małym ogniu, ciągle mieszając, roztopić masło i czekoladę, starając się nie podgrzewać za bardzo masy. Odstawić z ognia, wbić jajka i wsypać cukier, zmiksować. Następnie dodać przesianą mąkę i jeszcze raz miksować na gładkie ciasto. Odstawić na 30 – 60 minut. Do ciasta dodać 1/3 szklanki wody gazowanej, zmiksować. Można już zacząć smażyć naleśniki. Można też ciasto wstawić do lodówki na około 1 – 2 doby. Im dłużej ciasto będzie stało, tym więcej trzeba będzie dodać do niego wody gazowanej. Dobrze rozgrzać patelnię, następnie zmniejszyć ogień do średniego i smażyć naleśniki po około 1 – 1,5 minuty z każdej strony. Patelnia cały czas ma być dobrze rozgrzana. Na każdego naleśnika nakładać po około 3 łyżki ciasta, rozprowadzać je sprawnym ruchem ręki po całej patelni. Pierwszy naleśnik smażyć na natłuszczonej patelni (np. masłem), później wystarczy smarować patelnię odrobiną tłuszczu co trzeci – czwarty naleśnik, ale nie jest to konieczne. Truskawki pokroić na kawałki. Odłożyć szklankę truskawek i zmiksować je na mus z około 3 łyżkami cukru pudru. Twaróg śmietankowy wymieszać z resztą (1/2 szklanki) cukru pudru. Laskę wanilii przekroić wzdłuż na pół i łyżeczką wyskrobać ziarenka, wymieszać z masą serową. Każdy naleśnik smarować od jaśniejszej strony około 2 łyżkami nadzienia serowego i nakładać po 4 – 5 kawałki truskawek. Posypać cukrem pudrem i od razu podawać z ciepłym musem truskawkowym. Naleśniki najlepiej odgrzewać na patelni, bez nadzienia, na koniec posmarować serem, złożyć na pół i zdjąć z patelni.


Ciasto bananowe
składniki:
masło 125 g
soda 1/2 łyżeczki
wanilia 1/2 laski
maślanka 100 ml
banany 280 g
cukier brązowy 125 g
cukier caster 125 g
mąka ze spulchniaczem 225 g
jajka 2 szt.

Połączyć ze sobą masło, cukry, banany, wanilię (tylko nasiona), jajka. Dobrze utrzeć, po czym dodać maślankę. Do osobnej miski przesiać mąkę z solą (1/4 łyżeczki) i sodą. Połączyć z masą maślano-bananową, delikatnie mieszając. Przełożyć do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą keksowej (bochenkowej) foremki. Piec 50 min w 160C (z termoobiegiem). Przyrzadzić sos z: 1 szklanki śmietanki i kremowego serka (pół na pół) miodu (może być syrop klonowy) wanilii. Ciasto po wystudzeniu, polać sosem. Dodać na wierzch dwie łyżeczki wnętrza owocu passiflory (marakui). Dobrze smakuje z filiżanką mocnej herbaty.


Ziemniaki pieczone z rozmarynem, cytryną i czosnkiem
składniki (2 porcje):
1/2 kg ziemniaków
4 łyżki oliwy z oliwek
sok z 1 cytryny (lub mniej, do smaku)
1 łyżka listków świeżego rozmarynu (lub 1 łyżeczka suszonego)
6 małych ząbków czosnku
sól i świeżo zmielony czarny pieprz

Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Ziemniaki obrać i pokroić w cienkie kawałki. Włożyć do garnka, zalać zimną wodą i gotować przez 9 minut, następnie dokładnie odcedzić. Do naczynia żaroodpornego wlać oliwę oraz sok z cytryny, dodać rozmaryn i czosnek. Włożyć ziemniaki, doprawić solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszać. Pozostawić na 10 minut, od czasu do czasu zamieszać. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około 40 minut lub więcej, w zależności od wielkości ziemniaków, aż będą ładnie zrumienione i miękkie w środku. Od czasu do czasu zamieszać, starając się aby czosnek znajdował się na wierzchu ziemniaków.